ԼԵՌՆԱՅԻՆ ՂԱՐԱԲԱՂԻՑ ԲՌՆԻ ՏԵՂԱՀԱՆՎԱԾ ԸՆՏԱՆԻՔՆԵՐԻ ԲՆԱԿԱՐԱՆԱՅԻՆ ԱՊԱՀՈՎՄԱՆ ՊԵՏԱԿԱՆ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՀԻՓՈԹԵՔԱՅԻՆ ՎԱՐԿ
55.000.000 AMD
0%
Քաղաքացիություն
ՀՀ քաղաքացի
ՀՀ-ում բնակարան(առաջնային և երկրորդային շուկայից) կամ անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելու կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելու նպատակով*
Լեռնային Ղարաբաղի առանձին շրջաններից տեղահանված ընտանիքների համար բնակարանային պետական աջակցության ծրագրի շահառու
Հավաստագրի չափով                                           120 ամիս
վարկավորման դեպքում
Հավաստագրի գումարից                                 120-240 ամիս
ավել վարկավորելու դեպում
2,000,000-55,000,000 ՀՀ դրամ
Բայց ոչ ավել քան հավաստագրով սահմանված աջակցության գումարի չափից
Եթե հավաստագրի իրացման արդյունքում առաջանում է 100,000 ՀՀ դրամից ավել դրական մնացորդ, ապա այն կարող է իրացվել՝
1․ մինչև 5.000.000 ՀՀ դրամ՝ գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածքի ձեռքբերման նպատակով,
2․ մինչև 4,000,000 ՀՀ դրամ՝ ծրագրի շրջանակում ձեռքբերված գույքի վերանորոգման նպատակով։
Աջակցության չափ
Աջակցության չափը որոշվում է ըստ շահառու ընտանիքի կողմից ընտրված բնակավայրի, մասնավորապես՝
1․ 5,000,000 ՀՀ դրամ  ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով, եթե գույքը գտնվում է փաստաթղթին կից հավելված 1-ում ներառված տարածքում,
2․ 4,000,000 ՀՀ դրամ  ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով, եթե գույքը գտնվում է փաստաթղթին կից հավելված 2-ում ներառված տարածքում,
3․ 3,000,000 ՀՀ դրամ  ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով, եթե գույքը 1-ին և 2-րդ կետերում չներառված մնացած բոլոր բնակավայրերում, բացառությամբ Երևան քաղաքի 1-ին և 2-րդ գոտում գտնվող տարածքներից
Տարեկան անվանական տոկոսադրույք (հաստատուն)
13,9%-14,03%
Հավաստագրի չափով                                              0%
Հավաստագրի գումարից ավել          Կառուցապատողից                      10%
վարկավորելու դեպում                      Երկրորդային շուկա             Երևան      20%
Մարզ      30%
Ձեռքբերման դեպքում՝  միանվագ,
Կառուցման դեպքում՝ փուլային
Ձեռք բերվող/կառուցվող անշարժ գույք, անշարժ գույքի գնման իրավունքը, անհրաժեշտության դեպքում` լրացուցիչ բնակելի անշարժ գույք։
Ընդ որում ձեռք բերվող կամ կառուցվող բնակարանի կամ անհատական բնակելի տան բնակելի մակերեսը շահառու ընտանիքի յուրաքանչյուր անդամի հաշվով չպետք է պակաս լինի 9քմ-ից::
Հավաստագրի չափով                                       Մինչև 100%
Հավաստագրի գումարից                                Կառուցապատողից գույքի ձեռքբերում և կառուցապատման
ավել վարկավորելու դեպում                                                                            դեպքում՝ 90%,
Երևան քաղաքում երկրորդային շուկայից ձեռքբերում՝ 80%
ՀՀ մարզերում գույքի ձեռքբերում՝ 70%
Բանկի հետ համագործակցող գնահատող ընկերությունների ցանկ
Ձեռքբերվող/կառուցապատվող գույքի առավելագույն արժեք
55,000,000  ՀՀ դրամ
Անհատական բնակելի տան կառուցման դեպքում արժեքի մեջ կարող է ներառվել նաև առնվազն 400 քմ մակերեսով հողամասի ձեռքբերման արժեքը, բայց ոչ ավելի, քան 3 մլն դրամի չափով։
- սահմանափակումների վերաբերյալ տեղեկանք՝ 10,000 ՀՀ դրամ,
-իրավունքի պետական գրանցման վճար՝ 26,000 – 53,000 ՀՀ դրամ,
-գրավադրվող գույքի գնահատման վճար՝ 15,000-25,000 ՀՀ դրամ:
Անկախ սույն պայմաններում նշված 3-րդ անձանց վճարների դրույքաչափերից, վերջիններիս կողմից մատուցվող ծառայությունների դիմաց վճարները կարող են փոփոխվել
Վարկառուի/համավարկառուի նկատմամբ վարկային պատմության պահանջները
Վարկի տրամադրման պահին գործող վարկերը և այլ անձանց պարտավորությունների դիմաց տրամադրված երաշխավորությունները չպետք է լինեն ժամկետանց կամ դասակարգված որպես հսկվող կամ ավելի խիստ դասերով։
Անհատական բնակելի տան կառուցման դեպքում կառուցված գույքի ավարտական ակտի ներկայացման առավելագույն ժամկետ
Վարկի պայմանագրի կնքումից հետո 18 ամսվա ընթացքում
Ձեռք բերվող/կառուցապատվող գույքի  նկատմամբ սեփականության իրավունքը գրանցվում է շահառու ընտանիքի բոլոր անդամների անունով։
Հավաստագրի չափով                                                          Չի հաշվարկվում
Եկամուտների առավելագույն                      Հավաստագրի գումարից                            60%
հարաբերակցություն                                                    ավել վարկավորելու դեպում
! Սույն պայմաններով չկարգավորվող դեպքերը կարգավորվում են ՀՀ կառավարության 2024 թվականի մայիսի 16-ի թիվ 710-Լ որոշմամբ
Կառուցապատման դեպքում կառուցվող տների տիպային օրինակները
* Անհատական բնակելի տան կառուցապատումը իրականացվում է անհատական բնակելի տների կառուցման բազմակի օգտագործման օրինակելի նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կամ լիցենզավորված կազմակերպությունների կողմից մշակված, սահմանված կարգով փորձաքննություն անցած և ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի հետ համաձայնեցված նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի հիման վրա՝ անհատական բնակելի տների կառուցման համար անհրաժեշտ լիցենզիա ունեցող քաղաքաշինական գործունեության սուբյեկտների միջոցով։

MORTGAGE LOANS FOR FAMILIES RELOCATED FROM ARTSAKH
For the purchase or construction of an apartment (from primary and secondary markets) or an individual residential house in the Republic of Armenia*
Also, for the reconstruction of an individual residential house and the development of a homestead land plot**
Beneficiary
Persons defined by the Government Decisions No. 710-L dated May 16, 2024, and its subsequent amendments under Decision No. 926 dated June 25, 2026.
AMD (Armenian Dram)
For loan amounts up to                             120 months
the certificate value:
For financing up to the Certificate amount
For financing exceeding the Certificate amount
AMD 2,000,000 - 55,000,000
If a positive balance exceeding AMD 100,000 remains after the utilization of the certificate, it can be used as follows:
1)     Up to AMD 5,000,000 for the acquisition of agricultural land,
Up to AMD 4,000,000 for the renovation of property acquired under the project.
Support amount
The amount of support is determined based on the location chosen by the beneficiary family, specifically:
1.     AMD 5,000,000 per family member, if the property is located in one of the areas listed in Appendix 1 attached to the document.
2.    AMD 4,000,000 per family member, if the property is located in the areas included in Appendix 2 attached to the document.
AMD 3,000,000 per family member, if the property is located in all other settlements not included in points 1 and 2, except for the territories located in zones 1 and 2 of Yerevan.
Nominal annual interest rate
(Fixed)
Annual percentage rate
(APR)
13.9%-14.03%
In case of acquisition: Lump-sum
In case of construction: In installments
Total loan obligations to total income (OTI)
Not calculated
60%
Loan provision fee
Monthly loan servicing fee
The real estate being acquired/constructed, the right to purchase real estate, and if necessary, additional residential real estate.
Loan-to-value ratio
Up to 80%
·         90% in case of property acquisition from a developer and for construction,
·         80% for acquisition from the secondary market in Yerevan,
70% for property acquisition in the regions of the Republic of Armenia.
Down Payment
(in case of acquisition)
20% of the Certificate value
(This amount is transferred by the State to the Bank as down payment support prior to the execution of the loan agreement).
From Constructor
Secondary Market
Yerevan
20%
Regions
30%
By an independent appraisal company cooperating with the Bank
Maximum value of acquired/constructed property
AMD 55,000,000
In the case of individual residential house construction, the cost of land acquisition may also be included in the total value, but not exceeding AMD 4 million.
Maximum deadline for submitting the Completion Act for individual house construction
Within 18 months from the date of execution the loan agreement
Special Conditions
1.     All members of the beneficiary family must hold citizenship of the Republic of Armenia.
2.    The living space of the acquired or constructed apartment or individual residential house must not be less than 9 square meters per family member.
3.    The purchase price of the acquired apartment, the right to purchase an apartment from a building under construction, or the individual residential house must not exceed AMD 55 million.
Individual/Legal entity (by decision of the authorized body approving the loan)
Requirements for the pledgor
The ownership right to the acquired/constructed property is registered in the name of all adult members of the beneficiary family.
Credit History Requirements for
Borrower/Co-borrower/Pledgor
·         Loans active at the moment of loan provision and guarantees provided for the obligations of other persons must not be overdue or classified as "watched" or stricter risk classes.
·         The total sum of overdue days for all loans (both closed and active) during the last 12 months must not exceed 30 calendar days.
EXCEPTION: In the case of 100% subsidized mortgage loans, the beneficiaries' overdue loan obligations and the presence of CES (Compulsory Enforcement Service) arrests/seizures are not considered obstacles to the utilization of the certificate (loan approval).
Third-Party fees paid by the borrower
1)   Reference on property restrictions: AMD 10,000
2)  State registration fee for ownership rights:
AMD 26,000 – 53,000
3)  Notarial legalization fee: AMD 12,000 - 30,000
4)  Pledged property appraisal fee: AMD 15,000 - 25,000
Regardless of the third-party fees specified in these terms, the fees for services rendered by them are subject to change.
! Cases not regulated by these terms and conditions are governed by the RA Government Resolution No. 710-Լ of 16 May 2024.
In case of development, sample plans of houses to be constructed
* The construction of an individual residential house is carried out on the basis of reusable sample plans and cost estimate documents for construction of individual residential houses, based on sample plans and cost estimate documents developed by licensed organizations, processed in due procedure of expert examination and agreed with the Urban Development Committee of the Republic of Armenia, through urban development entities that are license holders of individual residential houses construction.
Acquisition of rural property
Informational Summary on the Mortgage Loan with State Support for Housing Provision for Families Displaced from Nagorno-Karabakh